WAN Bağlantı Tipi ve Parametreleri Kontrol Ediniz

Bildiğiniz gibi WAN bağlantı tipi internete çıkmayı yani geniş ağ bağlantısını temsil eden bir bağlantıdır. Fakat bazı durumlarda doğru yapılmayan işlemlerden dolayı WAN bağlantı tipini ve parametreleri kontrol ediniz şeklinde bir uyarı alabilirsiniz. Böyle durumlarda bunun birden çok sebebi olabilir. Şimdi bu sebeplere değineceğiz.

Bilgisayarınızın ip adresini otomatik almıyorsa yani el ile veriyorsanız, uyumsuz bir ip vermiş olabilirsiniz. Aynı şekilde eğer otomatik alınıyorsa da ip dağıtımında varsayılan ağ geçidi kullanılmıyor olabilir. Yani geçersiz ip alıyor olabilirsiniz. Bu bilgiyi istediğiniz zaman kontrol edebilme şansınız vardır.


Bunun için; “Başlat” butonuna tıklayın. “Çalıştır” a tıklayın. CMD enter yapın. Karşınıza bir ekran gelecek. Bu ekranda ipcofing –all yazın ve önünüze gelen listeden varsayılan ağ geçidi bilgisine bakın.


Böylece varsayılan ağ geçidi ip nizi bulabilirsiniz. Şu konuda dikkat etmelisiniz. Bilgisayarınızın varsayılan ağ geçidi modeminizin ip adresidir. Eğer farklı bir adrese sahipse, bu cihaz kullanılamaz. Yani çalışmaz ve bu tarz hatalar verir.

Bir diğer sebepte ip çakışmasıdır. Yukarıdaki bilgileri kontrol ettikten sonra bağlantı sağlanıyorsa modeminizin ara yüzüne girip bağlantı ayarlarını yapılandırmanız gerekmektedir. İlk olarak bilgisayarınızı ve modeminizi kablo ile bağlayarak internete bağlanmayı denemelisiniz. Yüksek ihtimalle ip çakışması durumunda bu mümkün olmayacaktır. Bu sebeple ip adresini el ile verin.

Kablo bağlantısını gerçekleştirdiğinizde alt kısımda iki farklı ekran çıkacaktır. Bu ekranın üzerine çift tıklayın ve İnternet Erişim Kurallarını seçin. Modem kitapçığınızda ya da kullanım kılavuzunuzda modeminizin sıfırlandığında sahip olması gereken ip adresini girin. Bu ip adresi bilgisayarınız ile uyum gösterecektir.

Bir diğer sebep modem dağıtım ayarlarında yapılan yanlış değişikliklerdir. Bu değişiklikleri yine bahsettiğimiz şekilde ayarlara girerek düzeltmeniz gerekmektedir. Tüm bu bilgiler modem kitapçığınızda yer alır. Bu bilgileri baz alarak ayarlarınızda düzenleme yapın. Tüm bunları yaparken kablosuz bağlantı ayarlarınızı da kontrol etmelisiniz.

Bazı ayarları düzeltmeniz mümkün değilse, en iyi seçenek modemi sıfırlayıp, kurulumları baştan yapmaktır. Yine de çözülmezse müşteri hizmetleri ile irtibat kurun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir