ASUS Modem Ayarları (DSL N12E – DSL N14U-DSL N16)

Modemlerimiz geldiği an kullanayım gibi bir düşünceyi aklımızdan çıkarmamız gerekir. Modemler geldiği an kullanıldığında ciddi güvenlik sorunlarına yol açacaktır. Bu nedenle hangi modemi kullanırsanız kullanın, ilk işiniz muhakkak modem ayarlarınızı yapmak olmalıdır. Özellikle Asus modemlerde bu daha da önemlidir.

Asus aktif olarak şu modemleri kullanmaktadır; Asus DSL-N10 B1, Asus DSL-AC68U, Asus DSL- N12E, Asus DSL- AC56U, Asus DSL- N14U, Asus DSL- AC52U, Asus DSL- N55U, Asus DSL- N17U, Asus DSL-N66U, Asus DSL- N16. Tüm modemlerin özellikleri, ayarları farklıdır.

Asus modemlerinin ayarlarını yaparken iki aşamadan geçersiniz. İlk olarak modemlerinizin kablo bağlantısı ile kurulumu, son olarak da modeminizin ara yüzüne girerek yapacağınız kurumlardır.

Kablo Bağlantı Ayarları

  • Telefon prizinden çıkarılmış olan telefon kablosunu modem çıkışına bağlayın.
  • Eğer ev telefonu aracılığı ile internete bağlanıyorsanız Splitter (telefon kablosundaki verileri aktaran bir cisimdir. Telefon bağlantısına devam edebilmenizi sağlar.) üzerinde Phone yazan çıkışa takılmış olan kabloyu telefonunuza takın. Diğer kabloyu da modem çıkışınızda bağlayın.
  • Modeminizin güç adaptörünü prize takın.

Evet, kablo bağlantı işlemleriniz bu kadar.

Modem Bağlantı Ayarları

Modeminizi açıp, bilgisayarınıza girdikten sonra, Asus ağına bağlanın. Daha sonra ayarlarınızı yapmaya başlayabilirsiniz.

  • Modeminizi Power tuşuna basarak açın.
  • Tarayıcınızı açın. Adres satırına 192.168.1.1 yazıp giriş yapın.
  • Açılan ekranda kullanıcı adı ve şifre bilgilerini girmeniz gerekmektedir. Tüm Asus modemlerde kullanıcı adınız ve şifreniz “admin” olarak belirtilmiştir.
  • Ara yüze giriş yapmış olacaksınız. Ara yüze ilk kez giriş yaptığınız için kurulum ayarları karşınıza çıkar. İlk olarak modeminize yeni bir şifre vermeniz gerekir. Dilerseniz yine “admin” yapabilirsiniz. Daha sonra saat dilimini belirlemeniz gerekir.
  • Tüm bunlardan sonra internet abonelik bilgilerinizi girmeniz istenir.
  • Son olarak kablosuz ağ şifresi oluşturmalısınız. Bu şifre en az 15 karakterden oluşmalı, harf ve rakam içermelidir.

Tüm bu işlemler sonucunda yaptığınız ayarları gösteren bir ekran karşınıza çıkar. Burada yaptığınız ayarları kontrol edin ve onaylayın. Böylece Asus modeminizin ayarları yapılmış olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir