Modem Şifresini Unuttum, Nasıl Öğrenebilirim?

Yeni bir modem aldığımız zaman ilk işimiz, modemimizin şifresini değiştirmektir. Normal şartlarda bize getirilen modemlerin ara yüz şifreleri, internet sitesinde bile bulabileceğimiz bir bilgidir. Bu nedenle herhangi biri dahi modemimizin ara yüzüne girerek her türlü ayarı gerçekleştirebilir. Buna istinaden değiştirilen bu şifreler, belli bir zaman sonra unutulabilir ve yeniden ihtiyacımız olduğunda da bunu fark edebiliriz. Peki böyle durumlarda ne yapabiliriz?

Eğer modeminizin şifresini değiştirdiyseniz ve ne yaptığınızı unuttuysanız, telaş yapmanıza gerek yok. Çünkü bunun çok basit bir çözümü vardır. Modemlerinizde tüm ayarları değiştirmiş olsanız dahi, modem sıfırlandığında yani fabrika ayarlarına geri döndürüldüğünde, bu zamana kadar yapılmış olan tüm ayarlar da sıfırlanır. Böylece modeminizi ilk aldığınız andaki şifresine, kullanıcı adına ve diğer ayarlara geri döner. Modeminizi nasıl fabrika ayarlarına döndüreceğinizi bilmiyorsanız, şu aşamaları takip edin.

  • Modeminizi Power tuşuna basarak, açın.
  • Modeminiz açık konumdayken, modeminizin arka kısmında bulunan Reset yazan yeri bulun.
  • Reset yazan yerin altında içeriye doğru bir alan vardır. Bu alan sıfırlama işlemini yapacağınız tuştur aynı zamanda. Bu tuşun içeriye dönük durumda bulunmasının sebebi, modem bulunduğu yerde herhangi bir yere değerek, fabrika ayarlarına dönme işlemine geçmemesi içindir.
  • Bu alana kürdan ya da kalem gibi ucu sivri bir nesne yardımı ile 10- 15 saniye basılı tutun. Bu süre sıfırlama işleminin başladığı ve devam ettiği süredir.
  • Sıfırlama işlemi bittiğinde tüm ışıklar yanıp söner ve kurulum başlar. İşte modeminiz böylece fabrika ayarlarına dönmüş olur.

Modeminiz sıfırlandıktan sonra, birkaç dakika kurulumun yapılabilmesi için beklemelisiniz. Daha sonra modeminizi ilk aldığınız zamanki işlemlerinizi yapmanız gerekir. Bazı modemler kendi kurulumu haricinde bilgisayardan müdehale ile kurulum işlemlerini tamamlamaktadır. Bu nedenle yine ara yüze giriş yapılması gerekir. Eğer modeminizin asıl şifresini hatırlamıyorsanız, internet üzerinden araştırarak bu şifreye kolayca erişim sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda modem kitapçığınızda da bu bilgi yer almaktadır. Bu şifre ile modem ara yüzünde kurulum işlemlerinizi tamamlayarak yeniden şifre oluşturabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir