Bilgisayardan Modem Şifresi Değiştirme

Günümüzde artık herkes telefonları aracılığı ile internete bağlanmaktadır. İnternet paketi satışlarının arttığı bu son günlerde, özellikle faturalı hat kullanıcıları internet paketleri satın almaktadırlar. Bu paketlerin aşımı halinde ekstra paket almakta mümkün olduğu için telefonlar ile Wifi bağlanma sorunsalı ortadan kalkmış bulunmaktadır. Bu sebeple modemler ile bilgisayarlarımız arasında doğrudan bir bağ oluşmuştur. Zaten genel anlamda birçok modem ayarı da bilgisayarlarımızdan daha kolay yapılmaktadır.

Modemlerimizin ayarlarını yapabilmemiz için modem ara yüzüne giriş yapmayı bilmemiz ve öğrenmemiz gerekmektedir. Özellikle iki ayda bir modem şifresi değiştirmek modemleriniz güvenliği açısından oldukça önemlidir.

Normal şartlarda modemleri aldığınız firmalar sizlere bu temel bilgileri vermektedirler. Birçok internet aboneliği sağlayan firma, müşteri hizmetleri aracılığı ile teknik destek vererek bu basit işlemleri anlatmaktadır. Eğer sizler modemlerinizin şifresini değiştirmek için ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız, şu aşamaları takip edin.

  • Eğer modeminizin ilk kullanıcısı siz değilseniz, ilk olarak işe modeminizi sıfırlamakla başlayın. Modeminizi sıfırlayabilmeniz için kalem gibi sivri uçlu bir nesneye ihtiyacınız vardır. Çünkü, modemlerinizin reset tuşu içe göçük şekilde bulunan bir tuştur. Bu tuşa ucu sivri bir nesne yardımıyla 20 saniye kadar basılı tutun. Modeminizin ışıkları yanıp söndüğünde, modeminiz resetlenmiş olacaktır.
  • İnternete bağlanmak için kullandığınız tarayıcınızı açın. Herhangi bir tarayıcı olabilir.
  • Tarayıcınızın adres satırına modem ip’nizi girin. Bu ip adresleri her modemde farklıdır. Genellikle 192.168.1.1 ip adresi kullanılmaktadır.
  • Oturumunuzu açtıktan sonra kullanıcı adı ve şifre girmeniz gerekir. Bunlarda modeme göre farklılık gösterir. Müşteri hizmetleri aracılığı ile veya internet aracılığı ile bu bilgileri öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda modem kutunuzda da bu bilgiler yer almaktadır. Genellikle bir firma aracılığı ile edindiğiniz modemler ile kendinizin satın aldığı modemlerin markası aynı dahi olsa şifresi ve kullanıcı adı aynı olmamaktadır. Bunun için direk firma ile irtibat kurmanız en makul seçenek olacaktır.
  • Modemin ara yüz sayfası açılacaktır. Buradan Kablosuz Ağ ayarlarına girerek, şifreyi ve kullanıcı adını değiştirebilirsiniz.

Eğer sizlerde modeminizin şifresini değiştirmeyi bilmiyorsanız, bu bilgileri sırasıyla uygulayarak şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir