Modem Şifresi Nasıl Bulunur?

Modemlerimiz internet aboneliği yaptığımız firma tarafından bize gönderilen, internet ile erişim sağlamamıza yarayan bir kutudur. Bu kutu sayesinde birden çok kişi internete bağlanma ve veri aktarma olanağı bulmaktadır.

Modemlerimiz elimize ulaştığı zaman teknik servis tarafından evimizdeki bağlantısı sağlanır. Yani modem kurulumu yapılır. Günümüzde birçok modemin kurulumu otomatik olarak yapılmaktadır. Modeme erişim sağlamak için modeminizin ağ adını cihazlarından bularak, şifresini girersiniz. Ve bağlantı bu şekilde sağlanır. Modemler geldiklerinde kendilerinden şifrelidirler. Ve bu şifreler modem kutunuzun hemen arkasında yer alır. (Password şeklinde yazar) Bu şifreler sayısal değerler ve çeşitli harfler içerir. Tahmin edilmesi zor olması için küçük harfler ve büyük harfler kullanılmıştır. Bu sebeple evde kullanılacak cihazlar modeme bir kez bağlanır ve bir daha bu şifre ile uğraşılmaz. Zamanla modemin üzerinde bu bilgilerin yer aldığı kağıt aşınabilir. Bu sebeple de şifreyi görmek zorlaşabilir. Bu gibi durumlarda bahsedeceğimiz yöntem ile şifrenizi öğrenebilirsiniz.

  • Ağa bağlandığınız cihazdaki Wifi simgesine sağ tıklayın. Ve Ağ ve Paylaşım Merkezini Aç seçeneğini seçin. Burada bağlanabileceğiniz ağ seçenekleri bulunmaktadır. Bu seçeneklerden bağlı olduğunuz ağ adına gelerek çift tıklayın. Burada bir panel yer alır. Panelin Güvenlik kısmına tıklayarak “Karakterleri Göster” seçeneğine tıkladığınız an, bağlandığınız modemin şifresini kolayca görebilirsiniz. Modem şifrenizi bulmanın ilk yolu budur.

Bir başka sıkıntı da şudur. Modemlerimizin kullanıcı adını ve şifresini istediğimiz zaman değiştirebiliriz. Fakat bu da değiştirdiğimiz şifreyi unutabilmek gibi bir sıkıntıya yol açabilir.

  • Böyle bir durumda eğer bağlı olduğunuz herhangi bir cihaz yoksa, size tavsiyemiz modeminizi fabrika ayarlarına geri döndürmenizdir. Çünkü diğer türlü şifrenizi bulmanız gibi bir seçenek olamaz. Modem sıfırlandığında yani fabrika ayarlarına döndüğünde, yaptığınız ayarların tümü sıfırlanır. Ve böylece modem size ilk geldiğindeki kullanıcı adı ve şifresini kullanırsınız. Daha sonra dilediğiniz an yine değiştirebilirsiniz.

Modeminizi fabrika ayarlarına geri döndürmek için modem kutunuzun arkasında yer alan reset tuşuna bir kalem yardımıyla basılı tutun. Böylece modeminiz sıfırlanır ve şifrenize kolayca ulaşırsınız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir