Modem Şifresi Nasıl Kırılır?

Ülkemizde genel olarak bir unutma problemi olduğu için Wifi şifreleri ile ilgili bazı sıkıntılar yaşanabilmektedir. Sürekli kullandığımız ve otomatik olarak kullandığımız modemlerin bazen şifresini unutabiliriz. Bu gibi durumlarda yapmanız gereken çok basittir. Masaüstünüzde bulunan ve sağ alt kısımda yer alan Wifi simgesine sağ tıklayın ve Ağ Paylaşım Merkezini açın. Ve buradan sol alt kısımda yer alan İnternet Seçeneklerine tıklayın. Buradan şifremi unuttum kısmına tıklayarak şifrenize bakabilirsiniz. Unutmayın ki ağa bağlı olmanız gerekmektedir.

Eğer modem şifrenizi unuttuysanız ve modem şifrenizi kırmak istiyorsanız, yapmanız gereken modeminizi fabrika ayarlarına geri döndürmektedir. Yani sıfırlama işlemidir. Modeminizi sıfırlamak için modeminizin arkasında yer alan içeriye göçük butonu bulun. Bu butona bir kalem aracılığı ile 20 saniye kadar basılı tutun. Modeminizin ışıkları yanıp söndükten sonra butona basmayı bırakabilirsiniz. Artık modeminizin şifresi, modemin arkasında yazan şifredir.

Fakat sorun bu değilse, başka bir ağa, hiç bağlanmadığınız bir ağa bağlanmak istiyorsanız yani modem şifresi kırmak istiyorsanız, o zaman başka seçeneklere bakmamız gerekmektedir. Fakat bu işlem yasal bir suçtur.

  • İlk olarak bu konu için oluşturulmuş bazı programlardan faydalanabilirsiniz. Bu programların kullanımı ve kurulumu oldukça kolaydır. Program ile şifre kırmak istiyorsanız, en yakındaki ağı denemeniz gerekmektedir. Yani ağ ne kadar yakınınızdaysa, programın etki alanı ve etki gücü o kadar artmaktadır.

Bir başka yöntem ise şudur. Wifi ağlarının sonlarındaki uzantılara göre şifre uygulama yöntemi diyebiliriz buna. Eğer çevredeki Wifi ağlarında güvenlik türü “WEP” olan bir ağ varsa, o ağa bağlanın ve şifre kısmına 12345 yazın. Aynı zamanda 1`den 9`a kadar rakamlar ve A`dan F`ye kadar harflerde bu ağda şifre olarak kullanılır. Eğer kabul edilmediyse 3132333435 yazın. Daha sonra masaüstünüzün sağ alt kısmında Wifi simgesine sağ tıklayın. Ve buradan Ağ ve Paylaşım Merkezini Aç butonuna tıklayın. Bağlandığınız ağ hangisiyse onun üzerine çift tıklayın. Güvenlik yazan kısma tıklayarak Karakterleri Göster seçeneğini seçin. Böylece ağın gerçek şifresini görebilirsiniz. Fakat bu yalnızca güvenlik türü WEP olan Wifi ağları için geçerlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir