Modem Wifi Şifresi Değiştirme

Modem belirli uzaklıklardan, telefonlarımız, bilgisayarımız ve tabletlerimiz aracılığı ile veri sağladığımız aygıttır. Modemlerimiz aracılığı ile internete erişim sağlayabiliriz. Bu sayede bağlandığımız cihaz ile modem arasında veri aktarımı gerçekleşir. Fakat bildiğiniz gibi son dönemlerde teknolojinin de iyice gelişmesiyle birlikte bazı programlar üretilmeye başladı. Bu programlar Wifi şifrelerini kırmak gibi bazı işlevleri de görmektedir. Ve modemlerimize giriş yapıldığı zaman bilgisayarımıza erişim sağlamakta oldukça kolaydır. Bu sebeple bilgilerimizi ve verilerimizi koruma altına alabilmemiz için modemlerimizin şifrelerini, modemlerimiz geldiği an değiştirmeliyiz.

Modem Şifresi Değiştirme

Bunun yanı sıra modemlerin çeşitlerine göre şifreleri olduğu için, modeme ulaşabilen herhangi bir bilgisayar ara yüze giriş yapmaya çalışabilir. Bu da birçok bilginizin ve erişiminizin yavaşlaması, kısıtlanması ve birçok ayarın değiştirilmesi anlamına gelmektedir.

Modemlerinizin şifrelerini değiştirmek için bir başka nedenimiz de elbette modemlerin oldukça uzun ve karışık şifreleridir. Modemlerimiz firma aracılığı ile gönderildiğinde, arka kısmında modemlerin şifreleri yazar. Fakat bu şifreler oldukça uzundur. Bu nedenle ezberlemesi zordur ve bir kişiye bu şifreyi söylemekte sıkıntılı bir durumdur.

Modem marka ve çeşitlerine göre yapılacak işlemler değişmektedir:


Vodafone, superonline, ttnet, tp link, huawei, zyxel hepsinde farklı farklı işlemler uygulanmaktadır.


Bu ve bunun gibi sebeplerle modemlerimizin şifresini değiştirmek isteyebiliriz. Modemlerimizin şifresini değiştirmek için şu aşamaları izlememiz gerekir.

  • Modeminize uygun olan ip adresini bulmanız gerekir. Bu ip adresleri genel olarak 192.168.1.1, 192.168.1.2 ve 192.168.2.1 şeklinde kullanılmaktadır.
  • Modeminize uygun olan ip adresini bulduktan sonra, tarayıcınızın adres çubuğuna bu ip adresini yazmanız gerekmektedir. Eğer tarayıcınız arama sistemine bağlıysa ilk olarak bunu düzeltmeniz gerekir. Bunu bir web sitesi gibi düşünerek yazmanız gerekmektedir.
  • Bu işlemleri yaptığınızda bir ekran açılmaktadır. Bu ekranda kullanıcı adı ve şifre bilgileri istenmektedir. Bu bilgiler de yine modeminize göre farklılık gösterir. Bu sebeple modeminize uygun olan kullanıcı adı ve şifrenizi öğrenmeniz gerekir. Eğer daha önceden bu işlemler yapılmışsa ve bilgiler değiştirilmişse, bu bilgileri kullanarak giriş yapmanız gerekir.
  • Oturumu aç tuşuna bastığınız an modeminizin ara yüzüne giriş yapmış olursunuz. Buradan Kablosuz Ayarlarına tıklayın ve Güvenlik Bilgileri seçeneği ile Wifi şifrenizi değiştirebilirsiniz.

One thought on “Modem Wifi Şifresi Değiştirme

  1. Hasan dedi ki:

    Şifre Değiştirme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir